# B O S C H C A R B I D E
Bosch е лидер в карбидната технология – разберете повече на тази страница за това:
– Какво е карбид?
– Каква е конкретната компетентност на Bosch по отношение на карбида?
От дълги години Bosch използва карбидни компоненти в произвежданите консумативи, а от 80-те години дори прилага собствена карбидна технология.
Карбидът е един от най-твърдите и най-устойчиви на износване метали. Той издържа на механично натоварване, удар, деформация, високи температури, корозия и високо налягане и се използва за работа с най-твърдите материали.
Карбидът може да се произвежда в различни форми в зависимост от консуматива, към който ще бъде свързан след процеса на производство.
Карбидът се състои основно от:
и малки части различни карбиди: титанов карбид (TiC), танталов карбид (TaC) или ниобиев карбид (NbC).
Да, в зависимост от:
класовете на карбида варират от „нано“ микроструктура до „много груба“ микроструктура.
+ Какво е предимството на Bosch? Отделните класове предлагат различни предимства в зависимост от свойствата на материала и изискванията на приложението.
Bosch може да произвежда различни класове карбид според консумативите и състава на материалите за приложението.
Най-напред се произвежда волфрамовият карбид (1), след това кобалтът и другият метал (Tic, Tac, NbC) се добавят и се смесват (2). Сместа се смила и изсушава, за да се получи материал под формата на прах (3).
Този прах или гранули се поставя в леярска форма и се пресова (4), след което се уплътнява, за да се получат първите предварително профилирани карбидни части (5).
Предварително профилираните карбидни части се поставят и се изпичат в агломерационна пещ (6), където се нагряват при температура до 1600°C и се подлагат на налягане до 2000 бара.
След това частите се оформят в точни геометрични форми в шлифовъчна машина (7). След окончателния контрол на качеството (8) те са готови да бъдат свързани към консумативи чрез спояване или заваряване в зависимост от изискваната карбидна технология на Bosch (9).
Обобщение на основните процеси
За свързване на различните карбидни части към консумативите е необходимо да се използва правилната карбидна технология. Методът на свързване може да е заваряване или спояване.
Какви карбидни технологии се използват за свързване на карбидните части към консумативите?
Твърдостта е относителната способност на даден материал да износва, изтърква, деформира или вдлъбва друг материал.
Якостта е способността на даден материал да поема енергия и да се деформира, без да се чупи. Можете лесно да разберете това свойство, като си представите какво се случва, като стиснете леко с два пръста желиран бонбон. Той се свива и разширява в границите на своята еластичност. Дори метали, като волфрамов карбид, се разширяват до известна степен. Съотношението варира в зависимост от количеството кобалт.
Нивото на твърдост се повишава чрез намаляване на съдържанието на кобалт и размера на частиците на волфрамовия карбид (1).
Нивото на якост се повишава чрез увеличаване на съдържанието на кобалт и размера на частиците на волфрамовия карбид (2).
+ Как да получите и твърдост, и якост? В система, където двата параметъра (твърдост и якост) трябва да бъдат с максимална стойност, е важно да се намери правилният баланс между тях.
Твърдост: с кобалт като свързващо вещество в диапазона 3 – 12% по тегло и размери на волфрамовите зърна под 1 μm класовете нано, ултрафин и субмикрон имат най-висока твърдост и съпротивление на натиск в съчетание с изключително висока устойчивост на износване и висока издръжливост на счупване.
Якост: с кобалт като свързващо вещество в диапазона 10 – 20% по тегло и размери на волфрамовите зърна между 1 и 5 μm другите класове имат високо съпротивление и якост в съчетание с добра устойчивост на износване.
Тестване: твърдостта на карбид или материал може да се измери със скалата „A“ на Rockwell или скалата на Vickers или Mohs. Тестването се базира на способността на даден минерал да драска друг материал. Диамантите, които са първи в скалите, са единствените, които могат да драскат карбида. Графиката долу вдясно показва диамантен индентор със заострен връх (1), който се вкарва в карбиден блок. Дълбочината на оставената вдлъбнатина (2) определя твърдостта. Отляво е скалата на Mohs.
От десетилетия карбидната технология е в центъра на вниманието на Bosch, на което се дължат различните предимства на продуктите. Изберете всеки от аргументите по-долу, за да разберете повече.
+ Bosch е единственият производител на консумативи, който произвежда собствени карбидни прахове и прахови смеси (кобалтови, волфрамови, титанови и др.). За разлика от другите компании, които закупуват готова карбидна смес, Bosch започва процеса на производство на карбид със суровините, които се смесват и смилат в центровете за компетентност на Bosch.