# B O S C H C A R B I D E
A Bosch piacvezető a keményfém-technológia terén – ezen az oldalon további tudnivalókat talál az alábbiakról:
- Mi a keményfém?
- Mi a Bosch keményfém ágazat különlegessége?
A Bosch a tartozékokban régóta használ keményfém alkatrészeket, sőt az 1980-as évek óta saját keményfém-technológiáit alkalmazza.
A keményfém a legkeményebb és leginkább kopásálló fémek egyike. Ellenálló a fizikai igénybevételekkel, a behatásokkal, a deformációval, a magas hőmérséklettel, a korrózióval, valamint a magas nyomással szemben, és a legkeményebb anyagok megmunkálására használják,
a keményfémek sokféle alakban állíthatók elő aszerint, hogy a gyártás után milyen tartozékba építik be.
A keményfém főleg az alábbiakból áll:
valamint kis mennyiségben különböző karbidok: Titán-karbid (TiC), tantál-karbid (TaC) vagy nióbium-karbid (NbC).
Persze, az alábbiak szerint:
a keményfémek minősége a „Nano” mikroszerkezettől az „Extradurva” mikroszerkezetig változik.
+ Milyen előnyöket nyújt a Bosch? Az egyes minőségek az anyag tulajdonságai és az alkalmazás követelményei szerint különféle előnyöket kínálnak.
A Bosch a tartozékoknak és az alkalmazás anyagösszetételének megfelelően különféle minőségű keményfémeket tud előállítani.
Először volfrám-karbidot állítanak elő (1), majd ehhez adják és keverik hozzá (2) a kobaltot és egyéb fémeket (Tic, Tac, NbC). A keverékből őrléssel és szárítással fémport (3) állítanak elő.
Ezt a port vagy granulátumot formába helyezik és sajtolják (4), majd zsugorítással állítják elő az alakos keményfém-előgyártmányokat (5).
Az alakos keményfém-alkatrészeket szinterező kemencébe (6) helyezve hevítik akár 1600 °C hőmérsékletre, akár 2000 bar nyomáson.
Az alkatrészek pontos geometriai alakjukat ezután köszörűgépen (7) kapják meg. A végső minőség-ellenőrzés (8) után készen állnak arra, hogy keményforrasztással vagy hegesztéssel a szükséges Bosch keményfém-technológiának (9) megfelelő tartozékra rögzítsék.
A legfontosabb folyamatok összefoglalása
A különböző keményfém alkatrészek tartozékokhoz való rögzítése a megfelelő keményfém-technológiákkal történik. Az összeerősítés történhet hegesztéssel vagy keményforrasztással.
Milyen keményfém-technológiákat alkalmaznak a keményfém alkatrészek tartozékokhoz való rögzítésére?
A Keménység egy anyag relatív képessége egy másik anyag koptatására, dörzsölésére, deformálására vagy abba való benyomódására.
A Szilárdság egy anyag képessége az energia elnyelésére és a törés nélküli deformációra. Ezt könnyen megérthetjük, ha a 2 ujjunk közé szorított mályvacukorra gondolunk. Rugalmassági határán belül összenyomhatja, és visszaugrik. Még a fémek, mint a volfrám-karbid is összenyomható bizonyos mértékig. Az arány a kobalt mennyiségétől függően változik.
A keménység a kobalt-tartalom és a volfrám-karbid szemcsenagyságának (1) csökkenésével fordított arányban nő.
A szilárdság a kobalttartalom és a volfrám-karbid szemcsenagyságának (2) növelésével egyenes arányban nő.
+ Hogyan érhető el mindkettő – azaz nagy keménység és nagy szilárdság? Olyan rendszerben, amelyben két paraméter (keménység, szilárdság) maximalizálása a cél, fontos a kettő közötti egyensúly megtalálása.
Keménység: a 3–12% tömegarányban kobalt kötőanyagot tartalmazó, és 1 μm alatti volfrám-karbid szemcsenagysággal rendelkező Nano, Ultrafine és Submicron minőségek keménysége és nyomószilárdsága a legnagyobb, amihez különlegesen magas kopásállóság és törésmentes megbízhatóság párosul.
Szilárdság: a 10–20% tömegarányban kobalt kötőanyagot tartalmazó, és 1–5 μm közötti volfrám-karbid szemcsenagysággal rendelkező további minőségek teherbírása és szilárdsága nagy, amihez jó kopásállóság és társul.
Mérés: A keményfémek és ásványok keménysége a Rockwell „A”, Vickers- vagy Mohs-skála szerint mérhető. A mérés alapja, hogy egy ásvány mennyire képes megkarcolni egy másik ásványt. A keményfémeket csak a skála tetején álló gyémánttal lehet megkarcolni. Az alábbi ábra jobb oldalán egy kúpos gyémánt mérőcsúcsot (1) nyomnak a keményfém tömbbe. A kúp által hagyott lenyomat mélysége (2) adja meg a keménységet. Bal oldalon a Mohs-skála látható.
A keményfém-technológiák évtizedek óta a Bosch figyelmének középpontjában állnak, ami különféle termékelőnyöket eredményez. A további tudnivalókhoz kattintson az alábbi érvekre.
+ A Bosch az egyetlen keményfémszerszám-gyártó, amely a saját keményfémporait és adalékanyagait (kobalt, volfrám, titán stb.) használja. Más gyártóktól eltérően – akik előre meghatározott minőségű keményfémeket vásárolnak – a Bosch olyan alapanyagokból kiindulva kezdi a keményfémgyártást, amelyeket a Bosch kompetenciaközpontokban kevernek ki.